GOD JUL och GOTT NYTT ÅR! / HYVÄÄ JOULUA ja ONNELLISTA UUTTA VUOTTA!
FöreningPublicerad: 18.12.2023 20:22

GOD JUL och GOTT NYTT ÅR! / HYVÄÄ JOULUA ja ONNELLISTA UUTTA VUOTTA!

Bästa medlemmar i Terjärv Ungdoms Sportklubb rf.,


Jag vill önska er alla en riktigt god jul och ett gott nytt år och tacka för året 2023! Det har varit ett fantastiskt aktivt år för oss, fyllt med spännande idrottsprestationer och glädje.

Vi är glada över att ha haft hela 128 licensierade fotbollsspelare och 156 ishockeyspelare i vår förening. Ni har verkligen visat ert engagemang och ert intresse för sporten. Vi är stolta över er och även över alla funktionärer som ställt upp! Under vårvintern deltog över 20 barn i skidknattetävlingarna vid sposrtstugan.Sommaren var också fylld med aktiviteter för våra medlemmar. Över 40 barn deltog i våra olika sommaraktiviteter, och vi hoppas att ni hade roligt och skapade minnen för livet."Teriskryypelsä" var en lekfull tävling där tre lag deltog och den körs pånytt sommaren 2024. Det var en fin upplevelse fylld med skratt och glädje. Tack till alla som deltog och bidrog till att göra evenemanget så lyckat. Vår sommargala med dans till tonerna av Guns Rosor var en minnesvärd kväll. Det var en möjlighet att koppla av och njuta av musiken och umgås på annat sätt än vid andra idrottsevenemang. Tack alla som deltog! Årets sista evenemang var våra fem skinkbingotillfällen vid sportstugan. Vi slog rekord med hela 108 bingospelare! Tack för er entusiasm och er delaktighet . Vi ser fram emot att fortsätta vårt arbete tillsammans med er och skapa ännu fler minnesvärda stunder under det kommande året. Önskar er en avkopplande jul och ett framgångsrikt, friskt nytt år!

Haluan toivottaa teille kaikille oikein hyvää joulua ja hyvää uutta vuotta ja kiittää vuodesta 2023. Vuosi on ollut aktiivinen ja työntäyteinen kaikille toimitsijoille ja olemme saaneet seurata monta jännittävää urheilusuoritusta.

Olemme todella ylpeitä ja iloisia kaikista 128 jalkapallopelaajasta sekä 156 jääkiekkoilijasta seurassamme. Olette olleet aktiivisesti mukana. Kiitos myös kaikki toimitsijat jotka ovat olleet aktiivisesti mukana toiminnassa. Kevättalvella järjestimme nappulahiihtokilpailuja hiihtomajalla johon osallistui yli 20 lasta . Kesällä järjestimme erilaisia aktivitetteja sekä yleisurheilunappulakisoja. Yli 40 lasta osallistuivat näihin."Teriskryypelsä" oli leikkisä joukkuekisa jonka järjestimme Teerijärvi viikolla. Tähän osallistui kolme joukkuetta eri kylistä ja jatkoa seuraa ensi kesänä. Se oli mukavan rento tapahtuma ja yleisöä tuli paikalle paljon. Kiitos kaikille osallistujille. Heinäkuun lopulla järjestimme myös tanssigaalan hiihtomajalla. Silloin oli erilainen mahdollisuus tehdä yhdessä työtä seuran hyväksi. Monta talkooseen osallistujaa sekä hieno tanssi ilta erilaisissa puitteissa mihin olemme tottuneet. Aktiivinen vuosi päättyi kinkkubingotapahtumaan joka järjestettiin myös hiihtomajalla. Kaiken kaikkiaan viisi kertaa ja pelaajaennätys saavutettiin viimeisenä peli iltana ja silloin salissa oli 108 pelaajaa. Nyt jatkamme eteenpäin ja pyrimme järjestämään lisää hienoja urheiluhetkiä sekä muita tapahtumia tulevana vuotena. Toivon teille oikein rentouttavaa joulua sekä menestyksellistä ja tervettä uutta vuotta!


Med vänliga hälsningar,

Camilla Vesala

ordförande / puheenjohtaja

Terjärv Ungdoms sportklubb rf  

Smedasvägen 88           

68700 Terjärv


Fakturering:

Terjärv Ungdoms Sportklubb rf

Södra Terjärvvägen 9

68700 Terjärv

mona-lisa.grankvist@tsc.fi